CO JSTE O VÁNOCÍCH MOŽNÁ NEVĚDĚLI

22. 12. 17

Po roce k nám opět pomalu, ale jistě přichází - Vánoce. Období klidu a míru, v němž se mnozí kochají vyšperkovanými městy, popíjí svařené víno, a na světélkujících trzích nasávají sváteční atmosféru. Někteří ještě obstarávají na poslední chvíli dárky a těší se, až si alespoň na Štědrý den dají nohy nahoru a dobré jídlo do pusy. Vůně jehličí, skořice, cukroví, bramborový salát...co se vám ve spojení s Vánoci vybaví jako první? Ať je to cokoliv, nechme pro tentokrát klasiku klasikou a rozšiřme si obzory o několik zajímavých vánočních faktů.

1)   O Vánocích se obdarovávali už ve starém Římě

Historie vánočních dárků sahá až do starého Říma, kde se lidé obdarovávali při oslavách Nového roku. Zimní slunovrat se později stal vánočním svátkem, přičemž zvyk obdarovávání se od té doby drží až dodnes. Atribut dárků rovněž souvisí se třemi mudrci z Východu, kteří novorozenému Ježíškovi přinesli zlato, kadidlo a myrhu.

 

2)   Jmelí jako lék či halucinogenní dekorace

Kromě toho, že tahle půvabná vánoční dekorace symbolizuje lásku a plodnost, se mimo jiné využívá od pradávna i v léčitelství. Blahodárně působí např. na srdeční činnost nebo na vysoký krevní tlak, a své uplatnění najde dokonce i při léčbě rakoviny. S parazitickým keříkem ovšem není radno si zahrávat, neboť domácí léčba může bez předchozí konzultace s odborníkem navodit halucinace.

 

3)   Tradiční štědrovečerní večeři v Japonsku představuje KFC

Věřili byste, že právě Japonsko je zemí, kde na Vánoce hodují ve velkém na “Proklatě dobrém kuřeti”? 40 let stará reklamní kampaň nesoucí název “Kentucky for Christmas” způsobila, že si kuřecí kyblíky v Japonsku musíte na Vánoce objednávat s dvouměsíčním předstihem.

 

4)   Cink cink!

Určitě si vzpomínáte na každoroční chvilku napětí, když jste jako malí netrpělivě čekali na zazvonění zvonečku a těšili se, co vám letos Ježíšek nadělí. Víte, odkud tradice zvonění pochází? V pohanských dobách zvuk zvonku údajně odháněl zlé démony, později však sloužil především k oznamování důležitých událostí - nejprve jen špatných, potom i těch veselejších. Každá svatba nebo narození dítka se pak neobešly bez zazvonění, které je od té doby spojováno s okamžiky štěstí.

 

5)   SuperSanta

Napadlo vás někdy, jak to ten Ježíšek nebo Santa vlastně stíhají? Američtí vědci vypočítali, že aby Santa nadělil dárky do každého jednoho domu po celém světe, musel by jich každou sekundu při rychlosti 1046 km/s navštívit 822! Podejte letos Ježíškovi pomocnou ruku a poraďte mu alespoň s výběrem. Skvěle vám poslouží náš článek s tipy na vánoční dárky.