HISTORIE SPORTOVNÍ PODPRSENKY

04. 09. 17

Sportovní podprsenky - běžná součást našich životů, ale kde je jejich původ? Kdy vlastně vznikly? Na to se podíváme v našem dnešní článku. 

Jak to všechno začalo Historie sportovní podprsenky

Dáme vám hádanku. Kdy si myslíte, že ženy začaly nosit první podprsenky na sport? 
 
   a) Na začátku našeho letopočtu 
   b) Před 5 000 lety
   c) Ve starověkém Řecku
 
Správná odpověď je ta poslední. Tedy alespoň z toho oficiálního pohledu doloženého soudobým výzkumem. Některé totiž zdroje uvádí, že si ženy z germánský rodů svá ňadra zahalovaly už před 5 000 lety. Jestli jste tedy tipovali odpověď b, máte také tak trochu pravdu. Ale v případě, že se budeme bavit konkrétně o sportovních podprsenkách, zůstaneme u starověkého Řecka. 
 
A jak takové podprsenky vypadaly? Byl to v podstatě pruh látky umístěný přes prsa, který měl zabránit jejich nepříjemným pohybům. Možná ho vaše dějepisářka označovala jako mastodeton. Pokud ale mluvila o strofionu, měla na mysli něco jiného. Strofion se upevňoval za krkem a důvodem, proč ho ženy nosily, byla krása. Chtěly pěkný tvar prsou. Ve starém Římě byste na ženách těžko hledali mastodeton nebo strofion, místní ženy nosily fascia pectoralis nebo fascia mamillaris. Jestli jste se někdy učili latinu, zřejmě už vám vaše mysl servíruje překlady. Ano, jedná se o hrudní nebo prsní stuhu.  
 

Temná doba korzetů 

Dále nastupují na řadu korzety, emancipace se nachází na bodě mrazu a ženám nezbývá nic jiného, než si ničit zdraví a svá těla stahovat do nepřirozených rozměrů. Zajímavostí je, že vosí pas se stal v 17. století natolik žádaný, že korzety nosili i muži. Dokážete si něco podobného představit i nyní? Chvála bohu za první kritiky korzetů. V 17. století se vztyčeným prstem poukazují na to, že korzety příšerně stahují vnitřní orgány a škodí tak lidskému, tedy ženskému zdraví. V 19. století pomalu, ale jistě sílí hlasy ženského emancipačního hnutí a boj za aktivnější roli žen ve společnosti nabírá příznivější směr. A výsledek? Na přelomu 19. a 20. století vzniká první předchůdkyně normálních podprsenek, nazývaná také jako “náprsní držadlo” nebo “poprsní živůtek”. 
 

Dámská podprsenka bez kostic sportovního typuKdy přesně vznikla sportovní podprsenka 

Na sportovní podprsenku můžeme nahlížet jako na podprsenku, ve které se ženy potřebovaly bez problémů hýbat. A právě tato potřeba u něžného pohlaví nastala při první světové válce. Důvod? Ženy musely zaujmout mužské role a postarat se o domácnost. V té době korzet už nepřicházel v úvahu, překážel by při práci. Na scénu přichází klasická podprsenka, která už nikoho neomezuje. Po válce se dokonce stala chlapecká postava módní a hrudníky žen se začaly pomocí podprsenek zplošťovat. To je také typický znak pro sportovní podprsenky
Někdy okolo roku 1970 zaznamenaly obrovský boom bezešvé sportovní podprsenky. Možná máte jednu z nich ve svém šatníku také a sáhnete po ní v okamžiku, kdy vyrážíte na jógu nebo si jdete zaběhat. Pokud ji nemáte, rychle to u nás napravte. 
 
 
 
Přečtěte si také:
 
 
Zdroj historického obrázku: Wikipedia Commons