JAK SE OBLÉKAT V LÉTĚ DO KANCELÁŘE, DODRŽET PRAVIDLA A NEUPÉCT SE

29. 07. 19

Jakmile přijde léto a teploty začnou dosahovat teplotních rekordů, drtivá většina kancelářských pracovníků kvůli předepsanému dresscodu trpí. Vymyslet totiž způsob, jak se v létě oblékat podle pravidel a zároveň se neupéct, bývá oříšek. Vymysleli jsme to za vás a přinášíme vám souhrn tipů a triků, díky kterým se léto v kanceláři stane snesitelnějším.

Dámy si v létě do kanceláře mohou v parných dnech bez obav dovolit topy, halenky i šaty bez rukávů, není však od věci mít po ruce vždy sáčko či cardigan pro případnou schůzku s klientem. Asi dobře znáte ten nepříjemný pocit, kdy se na vás v létě ve 30 stupních Celsia lepí upnutá halenka či kostýmek tak moc, že byste se nejraději převlékly do plavek a skočily do bazénu.

 

Vsaďte na příjemné materiály

Namísto toho, abyste se trápily v neprodyšných kouscích, doporučujeme volit spíše lehčí materiály jako je bavlna, len nebo hedvábí a jeho jemnější variantu, která má dokonce v létě schopnost chladit. Na druhou stranu pot absorbovat už tak dobře neumí, což může mít za následky tmavé fleky.

 

Volnější střihy namísto upnutých kousků

Něžné pohlaví má rovněž tu výhodu, že si může u letních kousků vybírat z velkého množství střihů. Někdo se lépe cítí v upnuté pouzdrové sukni, někdo dá zase přednost sukni volnějšího střihu. Upřímně, právě tu v uzavřených prostorách kanceláře oceníte nejvíce. U šatů volnějšího střihu si jen dejte pozor, aby nepůsobily příliš bohémsky.

 

Odhalování kůže ano, ale s mírou

Je pochopitelné, že během léta máme tendenci s množstvím látky na oblečení šetřit a leckdy také odhalovat více kůže, než je v některých kancelářích přijatelné. Otázkou ale je, kde je ta správná míra? Upřímně na mini sukně a kraťásky končící těsně pod zadečkem raději zapomeňte. Stejně tak se do kanceláře nehodí šaty s odhalenými zády, topy bez ramínek či jakékoliv průhledné materiály. Co se barvy oblečení týče, nejlépe v létě funguje škála neutrálních tónů v čele s bílou, béžovou nebo khaki. Naopak nošení černé zkuste eliminovat na minimum.

 

Holé nohy v létě – faux paus nebo běžná věc?

V létě bývá nošení silonek velkým tématem. Podle etikety a většiny firemních dresscodů jsou silonky k šatům a sukním nezbytné. V pětatřicetistupňových vedrech ovšem bývá většina firem v tomto ohledu více benevolentní, kupříkladu banky nebo pojišťovny. Oproti tomu advokátní kanceláře si za předepsaným dresscodem většinou pevně stojí a absenci silonek u žen netolerují. Pokud však necháte silonky doma a obujete otevřené lodičky, vaše manikúra by měla být perfektní. Aby vaše nohy zůstaly i v horkém počasí svěží, nedoporučujeme obouvat balerínky ani jiné polobotky naboso a raději sáhnout po našich nízkých ponožkách určených přímo do tohoto typu obuvi.

 

Ač je to možná nespravedlivé, pánové v létě nemívají takové úlevy jako dámy a léto tak přežívají v kalhotách a košilích s dlouhými rukávy. Naštěstí některé firmy mají soucit a košile s krátkým rukávem v době vysokých teplot povolují. Nejdůležitější však je, aby byla košile co nejprodyšnější, o což se postarají právě kvalitní košile z čisté bavlny.

 

Co určitě nenosit v létě do kanceláře:

  • Žabky
  • Šortky
  • Crop topy (topy připomínající lambádu)
  • Golfová trička

 

V kreativních agenturách či na pracovištích s uvolněnější firemní kulturou, kde se na dresscodu až tolik nelpí, se s výše zmíněnými kousky v létě dost možná setkáte. To ale samozřejmě neznamená, že i klienti a významné osobnosti z vašeho oboru pro ně budou mít pochopení. Na důležitých schůzkách byste proto vždy měli reprezentovat, ať už jste do kanceláře zvyklí nosit cokoliv.