JAK SI PORADIT S NADMĚRNÝM POCENÍM NOHOU?

03. 03. 17

Pocení je přirozená tělesná funkce, která udržuje v chodu termoregulaci našeho organismu. Neexistuje člověk, který by se nepotil. Ať už je příčinou letní horko, zvýšená tělesná námaha nebo stres, naše tělo si pomáhá k ochlazení vylučováním potu z potních žláz. 

Někteří lidé ale trpí nadměrným pocením, tzv. hyperhidrózou, kvůli které produkují více potu, než je třeba. To má samozřejmě nepříjemné důsledky.

Pocení nohou zná drtivá většina populace. Trpí jím nejen lidé s hyperhidrózou. Důvod je většinou velmi jednoduchý - nevhodné ponožky nebo boty. Pokud je to dominantní příčinou, pocení nohou se dá z velké míry omezit. Funkční spodní prádlo a boty z kvalitnějších materiálů by měly být prvním krokem.

 

Proč je pocení nohou nepříjemné?Dámské funkční ponožky Dry and Cool

Nejde jen o ten nepříjemný pocit vlhkých a mokrých chodidel. Problémem je, že vyloučen pot zůstává na pokožce, kde se rozkládá a nepříjemně zapáchá. A zapáchající nohy nejsou nic příjemného. Tento víceméně kosmetický problém ale může přerůst až do vzniku různých plísní, což už je opravdu obtěžující nepříjemnost.

Právě plísně jsou velkým strašákem. Vznikají tím, že vlhké prostředí, zapříčiněné pocením, využívají ke svému působení bakterie, které jsou příčinou nejen zápachu, ale i zmíněných plísní. Ideální je mít nohy v suchu. Funkční ponožky, konkrétně ponožky DRY & COOL jsou navrženy přesně za tímto účelem. Jsou antibakteriální a udrží vaše nohy v suchu po celý den.

 

Jak pocení nohou předejít?

Dobrou zprávou je, že pocení se z velké části omezit. Existuje množství přípravků a lidových receptů, pomocí kterých můžete s pocením a pachových nohou bojovat i bez toho, abyste podstoupili nějaký lékařský zákrok. Základem ale vždy zůstává dostatečná hygiena a čisté ponožky. Co si představujeme pod dostatečnou hygienou? Mýt si nohy podle potřeby a možností. I několikrát denně. Vždy použít čisté ponožky. Výborné jsou bambusové ponožky, které pohlcují pot i zápach.

Pomoct umí i lidové recepty jako například máčení nohou v dubové nebo šalvějové lázni. Jinou, dražší a bolestivější, alternativou jsou zákroky pod dohledem lékaře. Ionoforéza vodou zastaví pocení na měsíc až dva, vpíchnutí botulotoxinu i na déle, jde ale o extrémně bolestivý zákrok. Pokud tedy netrpíte extrémní formou hyperhidrozy, doporučujeme zejména zvýšit hygienickou péči o nohy a nosit kvalitní ponožky.

 

Přečtěte si také:

 

 

Poradna Tags List

Funkční ponožky