JAK SPODNÍ PRÁDLO OVLIVŇUJE NAŠE ZDRAVÍ? 7 OTÁZEK A ODPOVĚDÍ, KTERÉ SE VYPLATÍ ZNÁT

25. 03. 19

Spodní prádlo je pro většinu z nás každodenní záležitostí, málokdo si však uvědomuje jeho vliv na zdraví. Jaké nejčastější zdravotní problémy spodní prádlo způsobuje? A jsou tanga opravdu nezdravá? Zodpověděli jsme pro vás 7 nejčastějších otázek týkajících se spodního prádla a jeho vlivu na naše zdraví.

 
 
 
  1. Jaké nejčastější problémy nevhodné spodní prádlo způsobuje?

Nevhodně zvolený střih nebo materiál spodního prádla může vést od mírných kožních problémů v oblasti intimních partií až k vážným mykózám, zánětům močového měchýře a dalším nepříjemným infekcím. U špatně vybrané podprsenky zase hrozí riziko bolestí zad nebo hlavy, zejména u příliš těsného obvodu nebo ramínek. 

 

  1. Jsou pro ženy vhodnější klasické kalhotky, tanga nebo kalhotky šortkového typu?

Co se týče vhodného střihu kalhotek, velkou roli hraje především pohodlí a individuální preference. Ze zdravotního hlediska jsou nejvhodnější klasické kalhotky nebo tzv. francouzské kalhotky, tedy kalhotky s nevykrojenými nohavičkami, kde hrozí jen minimální nebo žádné zařezávání. Nedá se říct, že by tanga byla vyloženě nezdravá, nicméně jejich časté nošení spíše nedoporučujeme. Většinou totiž bývají vyrobená z umělých, a ne příliš funkčních materiálů, což mnohdy vede ke vzniku vlhkého prostředí v oblasti intimních partií a následně ke gynekologickým problémům, zejména pak u náchylnějších žen. Riziko infekcí navíc podporuje i fakt, že zde dochází ke tření látky mezi řitním a poševním otvorem.

 

  1. I pánové mají na výběr z vícero možností. Jsou ze zdravotního hlediska přijatelnější slipy, boxerky nebo volnější trenky?

Ideální volbou s ohledem na zdraví i pohodlí jsou slipy, které se hodí jak na každodenní nošení, tak na sport, jelikož dobře obepínají, poskytují dostačující podporu, ale zároveň nikde neškrtí. Stejně dobře si vedou i velmi oblíbené boxerky, kolem nichž také panuje spousta diskuzí v souvislosti se zvýšenou tvorbou spermií. To nelze vyvrátit ani potvrdit vzhledem k množství faktorů ovlivňujících mužskou plodnost.

 

  1. Jaký materiál je nejlepší na běžné nošení, potažmo na sport?

Na běžné nošení postačí bavlněné spodní prádlo nebo spodní prádlo s příměsí syntetických materiálů, které je extrémně hebké a příjemné. Bavlna jako pevný materiál ale velmi dlouho schne a moderní umělé materiály zase špatně sají pot, takže při sportu je proto nezbytností funkční spodní prádlo se schopností odvádět vodu a udržet tak intimní partie v suchu.

 

  1. Je bezpečné nosit spodní prádlo i v noci?

Ano, pokud zvolíte správnou velikost a střih spodního prádla. V noci dejte přednost klasickým a spíše volnějším střihům, na krajková tanga a podprsenky s kosticemi raději zapomeňte. Prádlo by vám mělo bezpodmínečně sedět a být pohodlné.

 

  1. Ženy často volí raději tenčí kalhotky nežli kalhotky volného střihu. Jaké to může mít zdravotní následky?

Příliš těsné kalhotky mohou při častém nošení způsobit podráždění, zarudnutí nebo drobné oděrky, které zajišťují ideální prostředí pro vznik vaginálních zánětů a mykóz.

 

  1. Stahovací spodní prádlo je u žen taktéž velmi oblíbené. Opravdu nezpůsobuje žádné zdravotní problémy?

Pokud ho žena nenosí každý den, tak se zdravotních problémů obávat rozhodně nemusí. Moderní stahovací spodní prádlo, které najdete i u nás v Bellindě, díky příjemnému materiálu neškrtí, tudíž nezabraňuje průtoku krve ani dýchání jako třeba upnuté stahovací korzety.