Jak správně vybrat barvu obleku (a příslušné spodní prádlo k němu)

21. 2. 14:36

Co se obleků týče, jako Češi nemáme zrovna nejlepší pověst v jejich nošení. Někteří se dokonce domnívají, že s jedním černým oblekem si vystačí celý svůj život. Ať už k této skupině patříte, či nikoliv, přečtěte si několik užitečných rad a buďte výjimkou, která potvrzuje pravidlo.  


  

Barva obleku podle typu příležitosti:

 ·       Důležitá schůzka: Ideální „byznys“ oblek? Tmavě modrý. Snadno se totiž kombinuje a působí profesionálně. Správný podnikatel ví, že černý oblek na obchodní jednání nepatří. A k modrému obleku se perfektně hodí hnědé, nebo černé boty.
 ·       Denní nošení: Oblek by měl představovat plnohodnotnou součást šatníku muže a nemělo by na něj dojít pouze v případě svatby nebo pohřbu. Nechcete-li ovšem připomínat hrobníka nebo konzervativního usedlíka, černé barvě se přes den vyhýbejte jako čert kříži a raději sáhněte po šedém nebo tmavě modrém obleku. V létě se pak nebojte i světlejších barev.
 ·       Večer: Po 18. hodině večerní zase naopak můžete svůj černý oblek bez obav vytáhnout, aniž by hrozilo, že se vás bude někdo vyptávat, komu jdete na pohřeb.
 ·       Ples: Tady záleží, zda se jedná o ples formální či neformální. Formální ples si žádá smoking, neformální ples jedině tmavý oblek. Černá není povinná – vybírejte třeba z tmavě šedých, antracitových nebo tmavě modrých obleků.
 ·       Svatba: Jakožto ženich máte právo se odvázat, tak toho patřičně využijte. Pohrajte si s kombinací saka a kalhot a klidně zvolte pouze nepatrný detail, například kapesníček, jímž se sladíte s nevěstou. Pamatujte také, že letní svatba a světlý oblek jdou ruku v ruce.
  

Důležitou roli hraje také materiál

Nejčastěji používanou látkou na kvalitní obleky je vlna, ideálně s příměsí hedvábí, kašmíru nebo třeba mohéru. Jemnost látky udává označení Super + číslo od 80 do 250 - čím vyšší číslo, tím je látka jemnější.
Příměsi jsou důležité z hlediska vlastností látky. Absolvujete-li v mohérovém obleku několikahodinový let a obchodní schůzky k tomu, pravděpodobně na něm nepoznáte výrazné známky pomačkání. A oblek z kašmíru je zase velice příjemný na omak, v zimě vás zahřeje a v létě ochladí.

  

Jak je to se zapínáním?

Spousta mužů už naštěstí ví, že jeden knoflík u saka se nezapíná. Skvělé, ale teď který? Pojďme smést ze stolu domněnky a hypotézy - je to poslední knoflík. I k tomuto pravidlu se váže několik historických vysvětlení, jaké to jsou?
Britský král Eduard VII. prý údajně tak moc rád jedl, až jednoho dne poslední knoflík u vesty už nedopnul, a protože poddaní ho nechtěli urazit, také si rozepli poslední knoflíky u svých obleků. Další legenda zase praví, že s rozepnutým posledním knoflíkem muži snadněji tasili zbraně. Vězte, že odteď už si na vás knoflíky u saka nepřijdou.

  

A co spodní prádlo?

Dojem z dobře padnoucího obleku vám kromě špatně zapnutých knoflíků leckdy zkazí také nevhodně zvolené prádlo, například volné trenýrky, které mohou vytvořit nežádoucí napěchování ve stehenní oblasti. Oproti tomu kvalitní bavlněné boxerky hezky přilnou a ušetří vás případných pocitů nejistoty.