JAK UDRŽOVAT PUNČOCHY A PUNČOCHÁČE

13. 03. 15

Víte, jak prát punčochy a punčocháče? Vzhledem k tomu, že se jedná o oblečení z tenké, jemné látky, neví si mnohé ženy rady s jeho údržbou. Přečtěte si proto, jak se o punčochy a punčocháče správně starat.

Vyperte punčocháče pořádněJak pečovat o punčochy

Nositelky punčochové zboží se dělí na dva tábory. Jedny tvrdošíjně trvají na ručním praní, druhé perou punčocháče běžně v pračce. Kde je pravda? Dobrá zpráva je, že si ruční praní můžete skutečně ušetřit. Při praní v pračce však musíte dodržet následující pravidla:

  •  punčochové zboží perte vždy v pracím sáčku, aby se nezatrhlo o buben pračky nebo jiné prádlo
  •  perte ho v programu na jemné či ruční praní a na maximálně 30 °C
  •  používejte tekuté prací prostředky, které na oblečení nenechávají zbytky
  •  nepoužívejte aviváž (obzvlášť u samodržících punčoch)
  •  punčochové zboží nikdy nesušte v sušičce ani na topení

 

Samodržící punčochy – prát nebo ne?

Ženy se často obávají namočit samodržící punčocháče celé, protože si myslí, že silikonové proužky v lemu punčochy ztratí svou lepící schopnost. A tak perou jenom šlapky punčoch. Opak je pravdou. Během nošení se silikonový proužek olepí odumřelými částečkami kůži a jeho přilnavost ke kůži klesá. Když punčochy vyperete v pračce, obnoví se jeho přilnavá schopnost a punčochy vám budou perfektně držet.

 

Výhody umělých látek

Pokud si pozorně přečtěte lísteček s informacemi od výrobce, který je na punčochovém prádle našitý, zjistíte, že se punčochy a punčocháče vyrábí ze směsi polyamidu a elastanu. V obou případech se jedná o syntetická vlákna se speciálními vlastnostmi. Co se punčochového zboží týče, oceníte především jejich nemačkavost, elastičnost a pevnost. A pokud si perete punčocháče na poslední chvíli, budete velmi vděční i za schopnost rychle schnout.

Umělá vlákna mohou být doplněna i přírodními materiály. Vznikne tak ideální kombinace, která v sobě spojí ty nejlepší vlastnosti použitých látek. V poslední době se těší oblibě například bambusové vlákno, které mezi přírodními materiály vyniká svými antibakteriálními vlastnostmi.

 

Přečtěte si také:

 

Poradna Tags List

Silonky Péče o spodní prádlo