JAKÉ PŘEKVAPENÍ JSME PRO VÁS PŘIPRAVILI K MDŽ?

06. 03. 17

Víte, jak Mezinárodní den žen vznikl? Zapátrali jsme v historii a našli informace o tom, jak to tehdy vlastně bylo. Seznamte se s tímto svátkem, který rozhodně stojí za pozornost. Na konci článku na vás čeká překvapení, nepřehlédněte ho.  

Komunistický svátek? 

Možná máte spojený Mezinárodní den žen s komunismem. U jeho příležitosti probíhaly každoročně okázalé oslavy. Rudé karafiáty, večírky na pracovišti, recitační vystoupení pionýrů a dojemné proslovy představitelek Svazu žen, tak nějak to u nás tehdy vypadalo. Mnoha lidem toto vlastně povinné veselení natolik MDŽ zošklivilo, že ho přestali slavit. Velká škoda. Kořeny tohoto svátku sahají až na počátek 20. století, totalitní režim ho jen před lety využil ke své propagandě. 
 

Přesuneme se v čase 

Proč Mezinárodní den žen vlastně vznikl? Už před první světovou válkou ženy bojovaly o rovnoprávnost. Každý rok se scházely na konferencích a demonstrovaly například za zvýšení mezd nebo volební právo žen. Zaslechli jste někdy o stávce newyorských švadlen? Ta se konala 8. března roku 1908 v New Yorku. Více než 15 tisíc žen zde usilovalo o zlepšení ekonomických podmínek a kvality života. Od té doby oslavujeme jejich statečnost a aktivitu právě jako MDŽ, ale oficiálně tento svátek Organizace spojených národů uznala až v roce 1975. 
 

Jak se slaví mezinárodní svátek žen dnes 

Muži se dělí do tří skupin. První skupina nad nějakým MDŽ mávne rukou, nic neřeší. Někdo s chutí využije svátek, aby své partnerce, mamince, kolegyni, sestře, babičce udělal radost a koupí jim hezkou kytičku. A poslední skupina mužů MDŽ vnímá jako den, kdy by měli partnerce podat důkaz své nehynoucí lásky. Zamluví restauraci, pořídí romantický dárek a vše si užívají ve velkém stylu. Takových jedinců je skutečně málo, ale existují. 
 

Ženy, udělejte si radost samy 

Nezáleží na tom, zda muži tento svátek registrují a slaví ho, důležité je, jak se k němu staví ženy. Dámy, tento den patří vám. Nebuďte závislé na tom, jestli si váš partner, kolega nebo tatínek vzpomene, co je právě za datum a vezměte oslavu do svých rukou. Připravili jsme pro vás limitovanou edici krabičky s podprsenkou Beauty push up bra, která kromě luxusního balení obsahuje také semínka Paprskovky. Udělejte si radost, zasloužíte si to. 
 
 
 
Přečtěte si také: