JARNÍ ČISTKA ŠATNÍKU. KDE ZAČÍT?

30. 04. 18

Zatímco vzduch voní jarem a obchody nás vábí veselými barvami, naše šatníky si říkají o pořádnou očistu. Efektivním vytříděním šatníku nejenže uvolníte místo novým kouskům a vytříbíte svůj styl, ale také budete mít znovu co na sebe. Poradíme vám, jak na to.

Zimní oblečení uložte ke spánku

Nejprve si vezměte do parády zimní kousky a nemilosrdně se zbavte všech kabátů i bund, o nichž víte, že celou zimu ležely ladem. Zbytečně vám totiž zabírají místo ve skříni.

 

Jak začít?

Nyní přichází na řadu nejdůležitější úkol, tedy vpustit do šatníku jarní vánek a navrátit mu opětovnou svěžest. Pyšníte-li se šatníkem s tunami oblečení, klidně si na pomoc přizvěte kamarádky a seanci spojte i s módní přehlídkou a sklenkou vína. Upřímné názory se vždycky hodí.

 

3 základní hromádky… a co do nich?

Začněte tím, že vyprázdníte celý obsah skříně včetně spodního i nočního prádla na velkou hromadu, z níž si postupně vytvoříte tři stěžejní hromádky:

  • Oblečení, které milujete a nosíte jej často
  • Oblečení, u něhož váháte nebo které si svou chvilku slávy užívá jen velmi zřídka
  • Oblečení, které vám nesedí nebo je seprané či poničené

 

Udělejte si reflex i svého stylu oblékání

Ještě před tím, než si zahrajete na Popelku a vrhnete se do třídění, si v hlavě promítněte svůj aktuální styl a barvy, které hodláte v nadcházející sezóně nosit, abyste pak oblečení přebírali s jasnou představou.

 

1.Oblečení, které milujete a nosíte jej často

Do první hromádky zahrňte sváteční a nadčasové kousky pro speciální příležitosti nebo „poklady“, k nimž se váže příběh či vzpomínka. Jejich ztráty byste posléze mohli litovat. Tuto hromádku tvořící základ a jakousi kostru vašeho šatníku pak zase hezky složte zpět do skříně.

 

2.Oblečení, u něhož váháte…

Druhá hromádka odráží zejména unáhlené nákupy, nevhodné dárky a kousky, které ačkoliv se pomalu rozkládají, nemáte to srdce je vyhodit. Co s tím? Především se sami sebe zeptejte: Sluší mi to vůbec? Mám to s čím kombinovat? Opravdu mne ta ztráta reklamního trička tak zasáhne? Pokud odpovědi vyzní v neprospěch daného kusu oblečení, utřete slzu, a přenechte ho třetí hromádce.

Tip: Přečtěte si také náš článek Co si muži doopravdy myslí o tom, v čem my ženy spíme, který vás zbaví tendence schraňovat vytahaná trika na spaní.

 

3.Oblečení, které vám nesedí nebo je seprané či poničené

Najdete-li věci, do kterých už několik let soustavně hubnete nebo jste je už dva roky neměli na sobě, sundejte růžové brýle a šup s nimi na třetí hromádku. Stejně tak sem poputuje seprané spodní prádlo, především pak „žmolkaté“ punčocháče a stoleté (ale velice pohodlné!) kalhotky. Žádná z nás určitě netouží po nálepce „Navrch huj, vespod fuj“.

 

Co s vytříděným oblečením?

Vyřazené oblečení rozhodně neházejte do kontejneru na směsný odpad. Za účelem odložení šatstva využijte kontejnery charity. Jejich seznam a umístění najdete na stránkách Diakonie Broumov. Nebo můžete nepotřebné oblečení zanést do charitních obchodů jako Sue Ryder, případně azylového domova pro matky s dětmi. Život jim prodlužíte také tím, že je udáte na místním blešáku nebo věnujete kamarádkám.

 

Hurá na nákupy!

A nakonec ta příjemná část – čas na vyplnění prázdných poliček a ramínek v šatníku. Začněte hezky po pořádku a doplňte nejprve svůj prádelník třeba některou z našich jarních novinek.

Jestliže jste ještě neslyšeli o tzv. ponožkosilonkách Sneakerstyle, pak to honem napravte. Postarají se totiž o to, aby se vaše nožky v sukni a teniskách cítily stále pohodlně a svěže.