PLESOVÝ DRESSCODE: OBLEČTE SE PODLE PRAVIDEL

23. 01. 19

A je to tu. Opět po roce přichází čas, kdy se dámy převlečou za princezny a po boku nažehleného gentlemana vyrazí vstříc plesové zábavě. Avšak ne vždy to dámy zvládnou na jedničku. Jak se správně obléci na ples a jaké plesové nešvary se u žen nejčastěji opakují?

 

Není ples jako ples

Nejprve si ujasníme, co se skrývá pod pojmem ples. Plesem se myslí vrcholná společenská událost slavnostní povahy, do jejíž hlavní náplně patří tanec a bohatý doprovodný program. Mezi ty nejslavnostnější plesy u nás se řadí třeba Český ples nebo Ples v Opeře. Tam se však běžný smrtelník jen tak nedostane. Tyto a další prestižnější plesy mají na rozdíl od vesnických tancovaček nazývaných jako plesy na pozvánce jasně stanovený dresscode.

 

Vyznejte se v plesovém dresscodu

Předepsaný dresscode vám jasně říká, jaké oblečení se od vás na dané akci očekává. Jeho konkrétní pravidla vám odhalí náš dresscodový slovníček:

 • White Tie – nejhonosnější a nejformálnější dresscode. Od žen se očekává dlouhá večerní róba. Muži oblékají bílou košili, černou vestu, černý frak doplněný černými kalhotami s vysokým pasem a černými lakýrkami.
 • Black Tie – pro pány žádná černá ani jiná kravata, nýbrž černá vázanka, motýlek a černý smoking. Dámy opět oblékají večerní toaletu.
 • Black Tie optional – zde mají pánové na výběr a volí mezi černým smokingem a oblekem. Stejně tak dámy, pro které jsou přípustné dlouhé šaty i kratší koktejlky.
 • Cocktail/cocktail chic – méně konzervativní dresscode, kde se počítá s barvami i kreativitou. Dámy zazáří v zajímavých koktejlkách či společenských overalech, pánové v pestřejším obleku nebo s doplňky, které oživí klasický oblek.

 

Ples bez dresscodu a jeho zásady

Co když ale v případě městských či maturitních plesů na pozvánce nestojí o dresscodu ani zmínka? Pak je třeba využít obecné zásady plesového oblékání a selský rozum. Nebo naše tipy, které vás ušetří případných módních faux paus.

 1. Plesové šaty

Plesové šaty by měly dosahovat minimálně nad kolena, abyste nepůsobili vulgárně. Na střihu až tolik nezáleží, hlavně, aby vám dokonale padly. Divoké barevné kombinace a letní šaty si šetřete na léto. Odhalená záda i hlubší výstřihy se na ples smí, ale všeho s mírou a noblesou. Stačí odhalit pouze jednu část těla, a ne všechny naráz.

 

 1. Punčocháče a silonky na ples

Myšlenku jít na ples bez punčocháčů nebo silonek okamžitě zavrhněte, jinak rozzlobíte Ladislava Špačka a porušíte etiketu. Tenkými černými punčocháči o hustotě 15 DEN nic nezkazíte a tělové silonky by zase měly co nejvíce ladit s odstínem vaší pleti. Případné nedokonalosti na nohou pak zamaskujete našimi BB cream silonkami.

 

 1. Spodní prádlo

Na ples zvolte ideálně bezešvé kalhotky, vyvarujete se tak nežádoucím obrysům na šatech. Toužíte-li po vytvarovanějším bříšku nebo bocích, pak se spolehněte na stahovací spodní prádlo, které vám rázem vykouzlí hezčí siluetu. Plnějšího dekoltu pak docílíte ikonickou podprsenkou Wonderbra, kterou oceníte hlavně v šatech bez ramínek.

 

 1. Lodičky nebo sandálky?

Na ples obujte jedině uzavřené lodičky, žádné sandálky ani baleríny se na ples nesluší.

 

Nejčastější plesové nešvary u žen

A na závěr si posviťme na nejčastější faux paus, kterých se ženy na plesech dopouští:

 • Šperky, které se navzájem přebíjí – méně je někdy více.
 • Péřová nebo sportovní bunda – ta na společenské šaty nikdy nepatří.
 • Velká kabelka – na ples se hodí jedině drobná psaníčka.
 • Vykukující ramínka od podprsenky – co takhle samodržící podprsenka?

 

Věříme, že vám naše tipy přišly vhod a že se (nejen) díky nim stanete bohyní letošní plesové sezóny. Přejeme příjemné plesování!