Vážení zákazníci, objednávky přijaté do 17. 12. 2020 budou doručeny do Štědrého dne, po tomto datu již budou vyřízeny a expedovány 6. 1. 2021 z důvodu konání inventury. Děkujeme za pochopení.

PODZIM V RYTMU HYGGE: VYTVOŘTE SI DOMA SKANDINÁVSKOU POHODU

21. 10. 20

Jak vyzrát na podzimní plískanice, pošmourno a splíny, které právě přichází? Odpověď zní: hygge. Dánský způsob života je údajně tajným receptem na štěstí a není divu, že mu propadl celý svět. Tak si uvařte šálek čaje, navlékněte huňaté ponožky a inspirujte se pravou skandinávskou pohodou.

 

Hygge aneb recept na pohodu

Představte si, že vejdete do útulné kavárny, kde vás přivítá omamná vůně zákusků a úsměvavá obsluha. Hned s prvním douškem kávy na vás dýchne absolutní klid. Nebo že sedíte u táboráku se svými nejbližšími, opékáte buřty, a kromě deky spolu sdílíte i zábavné historky. Někdo by to nazval jako chvíle pohody, Dánové to nazývají Hygge. Hygge je teplo domova, útulná atmosféra i pocit bezpečí. Hygge se nedá popsat, hygee se musí prožít. Tak čtěte dále a prožijte ho s námi.

 

1. Pohodlí na prvním místě

Hygge není o tom, co děláte, ale jak se přitom cítíte. Do základní výbavy každé dánské rodiny patří příjemné materiály, do kterých se mohou doma zachumlat a být v teple. Měkké plédy, chlupaté deky, polštářky, flanelová pyžama nebo huňaté ponožky se během deštivých dnů stanou vašimi nejlepšími parťáky.

 

2. Rozsviťte svůj domov

Nedostatek denního světla a slunečního svitu může působit až depresivně. Umělé světlo v podobě světýlek, luceren, svíček a lampiček vám sice vitamín D nedodá, ale postará se o to, že se doma budete cítit mnohem lépe. Svíčky si přitom nemusíte zapalovat pouze večer – i snídaně s plápolajícími svíčkami v pozadí má své kouzlo. Vyzkoušejte třeba přírodní svíčky s vůní dýně, koření či jehličí.

 

3. Projezte se k hygge

S pojmem hygge se ve světe pojí ledacos, včetně vaření a pokrmů. Ve výsledku ovšem nejde ani tolik o chuť jídla a specifické recepty, jako spíš o hřejivý pocit, který vám jídlo přináší. Mezi typické hygge porkmy patří hutné polévky, pestrá zeleninová curry či domácí ovocné koláče.

 

4. Sdílejte

Dánové zbožňují společné večeře s přáteli a obecně mají dobrý pocit, když mohou někoho pohostit. A nic není více hygge než stůl prohýbající se pod pokrmy z podzimních sezónních surovin, které si vychutnáte s nejmilejšími lidmi z vašeho okolí. Zavřené bary a restaurace sice netěší nikoho z nás, ale kdy máte lepší příležitost hrát po večerech konečně deskové hry?

 

5. Obklopte se knížkami

To typické klišé, které vybízí, abyste se během deštivého počasí zavrtali do teplé deky s čajem a knížkou v ruce, má něco do sebe. Je jedno, jestli sáhnete po ženském románu nebo severské detektivce – během čtení přijdete na jiné myšlenky a vnitřně se zklidníte. Obzvláště hygge jsou pak knížky z antikvariátu, které voní historií a příběhem.