PROČ MAJÍ DIABETICI SPECIÁLNÍ NÁROKY NA PRÁDLO?

22. 06. 15

Cukrovkou podle údajů zdravotnických zařízení trpí každý osmý Čech. Málokdo však ví, že kromě nutnosti píchat si inzulin a dodržovat správnou životosprávu stoupají u diabetiků kvůli možným zdravotním komplikacím také nároky na komfortní oblečení.

Proč je cukrovka nebezpečná?

Diabetes neboli cukrovka komplikuje život stovkám milionům lidí po celém světě. Vzniká tehdy, když slinivka produkuje málo inzulínu nebo jej neprodukuje vůbec, a tělo tím pádem nedokáže spálit cukr v krvi. U cukrovkářů tedy zůstává hladina cukru stále zvýšená, přebytečný cukr se postupně usazuje ve stěnách cév a ty kornatí. Proto se diabetikům hojí hůře rány. Postupně také dochází ke vzniku dalších komplikací, jako je například poškození nervových zakončení v dolních končetinách.

 

Jak předcházet komplikacím?

Právě kvůli nefunkčním nervovým zakončením pociťují cukrovkáři bolest a nepříjemné pocity jen málo nebo vůbec. Například otlak od shrnuté ponožky, kterého by si zdravý člověk všimnul už při jeho vzniku, protože by ho ponožka v botě tlačila, diabetik zaznamená až ve chvíli, kdy si botu sundá. Jenomže to už vznikne rána, která se bude kvůli cukrovce špatně hojit. Této komplikaci se říká odborně diabetická noha a může vést až k amputaci nohy. Proto si musí dávat pozor na to, aby si vybírali opravdu dobře padnoucí obuv a ponožky.

 

Jaké ponožky jsou pro diabetiky vhodné?

Nohy diabetika musí být v suchu a pohodlí. K tomuto účelu se nejlépe hodí ponožky z prodyšných a jemných přírodních materiálů. Vyzkoušejte třeba ponožky z bambusové viskózy s příměsí elastanu. Toto textilní vlákno trumfne bavlnu hned v několika směrech – je antibakteriální a antimykotické, a tak zabraňuje množení bakterií a plísní. Stejně tak je odolné proti vlhkosti a vhodné i pro alergiky. Elastan zase zajistí pružnost ponožky a její přilnutí k noze. Kromě materiálu si při výběru ponožek pro diabetika ověřte, zda mají ponožky široký lem. Jedině ten se totiž nebude do nohy zařezávat a nezpůsobí nebezpečné otlaky.

Poradna Tags List

Funkční ponožky