SEZNAMTE SE SYNTETICKÝMI MATERIÁLY

18. 03. 15

Každý druhý kus oblečení na světě je dnes vyroben z umělých vláken. Přečtěte si, proč jsou tak oblíbená.

Na každém kusu oblečení najdete přišitý lísteček, který vám řekne, z jakého materiálu je daný oděv vyroben. Názvy jako polyester, akryl nebo polypropylen však o sobě moc neprozradí. Stručný přehled nejpoužívanějších umělých vláken vám pomůže se ve světě syntetických materiálů zorientovat.

Akryl

Akryl připomíná texturou i na omak vlnu. Proto ho často najdete ve složení oblečení, které vypadá na první pohled jako vlněné, třeba v teplých punčocháčích nebo svetrech. Ve srovnání s vlnou je výrazně méně náročný na údržbu – nesráží se a snadno se pere.

Elastan

Elastan se i po extrémním natažení vrátí do původní délky a tvaru. Proto se uplatňuje nejčastěji jako příměs při výrobě pružného sportovního oblečení, spodního prádla, punčochového zboží a plavek. Neomezí vás v pohybu a v oblečení s obsahem elastanu se budete cítit velmi pohodlně. Ve složení oblečení ho objevíte také pod patentovaným jménem Lycra.

Polyamid

Polyamidové vlákno bylo vyrobeno jako první umělé vlákno vůbec a od té doby se těší neutuchajícímu zájmu oděvního průmyslu. Ten si ho cení zejména pro jeho pevnost, odolnost a snadnou údržbu. Znát ho můžete i jako Silon nebo Nylon a nejčastěji se používá pro výrobu punčochového zboží.

Polyester

Polyester představuje nejpoužívanější textilní vlákno světa. Znát ho můžete pod celou řadou názvů, z nichž nejznámější jsou mikrovlákno, Polartec nebo Coolmax. Oděvy z polyesteru odvádějí výborně vlhkost od těla, samy navlhají jen málo, rychle schnou a nemačkají se. Duté polyesterové vlákno navíc vyniká svými termoregulačními vlastnosti, a používá se proto pro výrobu termo prádla.

Polypropylen

Polypropylenové vlákno předstihuje ostatní syntetická vlákna svou schopnosti odpuzovat a odvádět vlhkost. Navíc je velmi příjemné na nošení, proto se s oblibou používá jako příměs při výrobě spodního prádla a funkčního oblečení.