Šťastnější a vyrovnanější život díky józe. Jak s ní začít?

13. 11. 00:00

Bolí vás často záda nebo cítíte, že se potřebujete vnitřně zklidnit? Pak je ideální seznámit se s jógou. K tomu, abyste mohli cvičit jógu, nemusíte být ohební ani spirituálně založení – stačí vám jen pohodlné oblečení a chuť udělat pro své tělo i mysl něco prospěšného. Jak s jógou začít?    


Co je jóga?
Ještě donedávna vnímalo dost lidí jógu jako pomalé cvičení na podložce, při kterém si dáváte nohu za hlavu a moc se u něj nezapotíte. Dnes už se trend jógy rozmohl i u nás v Česku, a tak každou chvíli narazíte na nové jógové studio, jógové pobyty nebo workshopy, kde vás do tajů jógy zasvětí. 
 

Účinky jógy

 Když pomineme fakt, že cvičit jógu je zkrátka in, je zřejmé, že čím dál více lidí objevuje pozitivní účinky této tisíce let staré disciplíny. Jóga prospívá tělu i mysli – vždyť mezi hlavní poselství jógy patří právě harmonické propojení hlavy a naší fyzické schránky. Jedná se o přístup k životu a soubor technik, které posilují organismus, pročišťují mysl a přináší vnitřní klid.
 

Cvičení, které vám pomůže "vypnout"

Jóga vám pomůže "vypnout", soustředit se chvilku jen sami na sebe a zlepší vám náladu. Protáhnete při ní každičký sval na těle a časem se dost možná zbavíte i některých zdravotních problémů. Obrovskou výhodou jógy je její univerzálnost – ať už je vám 17 nebo 60 let a trápí vás nejrůznější neduhy, z celé řády jógových směrů si vždycky vyberete ten, který vám bude vyhovovat. 
 

Jak začít s jógou?

Jako každá cesta k pohybu, i jóga začíná motivací. Ať už jste se rozhodli cvičit jógu z jakéhokoliv důvodu, vždy by mělo jít o vnitřní motivaci. Pokud chcete zhubnout, lepší pro vás bude spíše běh nebo jiné cardio cvičení. A jak s jógou tedy začít?

1. Vyberte si vhodný styl jógy
Existují různé styly jógy – nenáročná hatha jóga, dynamická power jóga nebo třeba vinyasa, která se zaměřuje na synergii mezi pozicemi (ásanami) a dechem. Doporučujeme se nejprve s principy různých jógových směrů seznámit a vyzkoušet ten, který vám nejvíce sedne. Zohledněte i to, jak se zrovna cítíte, co vás bolí a trápí. To se pochopitelně může neustále měnit, a zatímco teď vás může oslovit power jóga, za měsíc to může být třeba klidnější jin jóga.
 
2. Pořiďte si pěkné oblečení na jógu
Jógu můžete cvičit i v teplákách nebo v tom, co zrovna najdete ve skříni, ale upřímně, s nově pořízeným sportovním oblečením roste motivace a chuť. Pěkná sportovní podprsenka na jógu vám nejenže udělá radost, ale pohyb vám spolu s pohodlnými legínami zpříjemní. Ideálně si pořiďte sportovní podprsenku s lehkou či střední oporou a bez kostic. 
 
3. Najděte si lektora, který vám "sedne"
Aby vás jóga nadchla, vyberte si lektora, který vás jógou dobře provede, ale především vám "sedne" lidsky. Pokud vám tempo, hlas či jeho energie nevyhovuje, zkuste jinou lekci. Až narazíte na tu, z které budete odcházet spokojení, příjemně unavení a s dobrou náladou, máte vyhráno!
 
4. Zkuste jógu doma podle videa
Chcete-li se s jógou nejprve trochu "oťukat" v soukromí, najděte si lekci pro začátečníky na YouTube – skvělé lekce najdete například na kanále BohoBeautiful, The Nattines nebo u Báry Sedlákové.
 
5. Nespěchejte a vydržte!
Zezačátku asi hned nevystřihnete stoj na hlavě a balanc vám možná bude dělat potíže, ale nevzdávejte to a nenechte se počátečním neúspěchem odradit. Soustřeďte se na to, co se vám s každou další lekcí povede, že se při protahování ohnete zase o kousek víc a že v pozici psa hlavou dolů konečně propnete nohy. Počítejte s tím, že než se do cvičení jógy pořádně dostanete, může to trvat i 3 měsíce.