Jak a kde vznikly podprsenky? Jejich historie vás překvapí

25. 5. 09:16

Je až neuvěřitelné, že první zmínky o podprsenkách pocházejí již z 15. století. Co myslíte, kdo za tímto legendárním vynálezem stojí? Muž nebo žena? To a ještě více vám odhalíme v dnešním článku.


  

 Sbohem, korzety!

Předchůdkyní klasické košíčkové podprsenky byla šněrovačka neboli korzet, který plnil funkci módní i stahovací, ať už ze zdravotních či estetických důvodů. Tehdejší korzety se ovšem s těmi nynějšími nedají srovnávat, jelikož jejich nositelkám způsobovaly kromě potíží s dýcháním i vážnější zdravotní problémy jako například poškození vnitřních orgánů. Korzet v té době určitě nepředstavoval nic, do čeho byste se ráno s chutí nasoukali.
  

 Kdo si podprsenku nechal patentovat?

Úplně za vším ženu nehledejte, ale za vznikem podprsenky ano. V roce 1889 na podprsenku získala patent Francouzka Herminie Cadolle, která korzet chytře rozdělila na dvě části a hned o čtyři roky později se o patent zasloužila Američanka s českými kořeny Marie Tucek. V té době se ale vynález podprsenky na trhu neujal.
  

 Podprsenková mánie

Opravdové podprsenkové šílenství vypuklo až v roce 1913, kdy se mladá Američanka Marie Phelps Jacobová údajně chystala na ples, a ve snaze zakrýt nepěkně vykukující kostice korzetové podprsenky si v ruce sešila několik kusů látky. Výsledná inovace á la sešité kapesníčky se nejvíce podobala dnešním podprsenkám a není tedy divu, že s ní Marie sklidila úspěch a rok poté si nechala svůj vynález patentovat.
  
  
 Zdroj obrázku: pinterest.com
  

 První push-up podprsenky

Další převratný milník v historii podprsenek ukořistil muž. V roce 1943 miliardář a režisér Howard Hughes zkonstruoval push-up podprsenku pro herečku Jane Russell kvůli snímku Psanec. Tímto však pokus o nadzvedávání ženského poprsí neskončil. V roce 1947
 vyrobil Frederick Mellinger první podprsenku s vycpávkou a rok poté již skutečnou push-upku.
  
 Zdroj obrázku: standard.co.uk
  

 Fenomén jménem Wonderbra

Pohled na tehdejší ženské výstřihy byl ovšem pro muže stále nedostačující, a tak se zásluhou Moeho Nadlera zrodila fenomenální podprsenka Wonderbra, jejíž tváří se stala Eva Herzigová. Ženám tak stačilo obléknout Wonderbra a sexy dekolt byl rázem na světě. Hlavním posláním Wonderbra tedy bylo ukázat světu, že podprsenka může být i krásným módním doplňkem. Souhlasíte? Mimochodem, legendární podprsenky značky Wonderbra naleznete i v našem sortimentu.