V hlavní roli minimalismus: Jak si sestavit capsule wardrobe?

30. 12. 16:36

„Zase nemám co na sebe!“ – pokud si takto povzdechujete každé ráno před skříní plnou oblečení, pak jste určitě ještě neslyšeli o capsule wardrobe. Minimalistickém šatníku skládajícím se jen z několika kusů oblečení, které nikdy nevyjdou z módy. Jak si ho sestavit a mít tak vždy co na sebe?


Co je capsule wardrobe?

Cpasule wardrobe si představte jako sbírku několika základních, avšak důmyslně vybraných kusů oblečení, které se dají kombinovat na nespočet způsobů. Jedná se tedy o minimalistický šatník a také o jeden ze základních kroků k minimalismu – životnímu stylu, v němž hraje prim jednoduchost a způsob myšlení, kdy se zbavujete všeho nepodstatného a zbytečného. A právě takových kousků se v našich přetékajících skříních nachází mnohdy tolik, že ve výsledku stále nemáme co na sebe.
 
V rámci budování capsule wardrobe své šatstvo zredukujete na několik desítek kusů oblečení – někteří minimalisté si vystačí s 10 kousky, jiní si jich ponechají 40. Cílem capsule wardrobe není zbavit se všeho, co máte ve skříni, ale poskládat si šatník, který vám uspoří čas, energii, a nakonec i peníze.
 

Výhody capsule wardrobe

Jako milovníkům módy nebo vášnivým shopaholikům vám nejspíš budování capsule wardrobe připadá jako nesmysl. Jenže řekněte sami, nebylo by skvělé otevřít ráno skříň a přesně vědět, kam a pro co sáhnout? Capsule wardrobe vám toho ale přinese mnohem víc:
 • Budete mít vždycky co na sebe
 • Kousky se vám budou snáze kombinovat
 • Získáte perfektní přehled o tom, jaké oblečení máte
 • Ponecháte si jen oblečení, které nosíte
 • Zkombinujete outfity pro každou příležitost
 • Budete méně prát!
 

Jak si sestavit capsule wardrobe?

Capsule šatník by měl být promyšlený (i vzhledem k sezónnosti), nadčasový a měl by vám dělat radost. Proto ještě, než se vrhnete do třídění, popřemýšlejte o tom, jaké barvy a typy oblečení nosíte nejraději a co vám nejvíce sluší. Pak přichází na řadu čistka. Vyskládejte si veškeré oblečení na hromadu, kterou postupně vytřídíte do tří hromádek:
 1. Oblečení, které vám sluší a nosíte ho nejčastěji.
 2. Oblečení, které si vezmete na sebe párkrát do roka a necítíte se v něm.
 3. Oblečení, které vůbec nenosíte, je vám malé, nebo je poničené.
 
Z první hromádky si zkuste poskládat několik různých outfitů, druhou znovu zrevidujte a případně část přesuňte do první nebo rovnou do třetí hromádky. Finální třetí hromádku věnujte charitě, známým, nebo ji zkuste udat třeba na Vinted.
 

Co nesmí chybět v capsule wardrobe?

Capsule wadrobe by měla být šitá na míru svému nositeli a odrážet jeho styl, existuje ale pár základních kousků, které by v ní určitě neměly chybět:
 
 1. Padnoucí džíny – pokud kvalitní a padnoucí jeansy stále ještě nemáte, zapátrejte po nich a nebojte se do nich investovat.
 
 1. Kvalitní svetr – kašmírový nebo vlněný, kvalitní svetr vám poslouží pěknou řádku let. Volte ideálně béžový, hnědý nebo šedý.
 
 1. Univerzální šaty – malé černé nebo barevné rozevláté ­– vyberte si alespoň jedny univerzální šaty, které s vámi zvládnou obchodní schůzku i večírek.
 
 1. Bílá košile – kouzlo bílé prodloužené košile spočívá v tom, že si ji můžete vzít na rande, do práce, opásat ji jako šaty nebo si ji v létě přehodit jen tak přes plavky.
 
 1. Béžový trenčkot – béžový trenčkot se dá nosit na jaře i na podzim, a to jak ke sportovním, tak elegantním outfitům.
 
 1. Černá kabelka – společník na každodenní nošení aneb černá kabelka o minimální velikosti A4, která je dostatečně prostorná a bytelná.
 
 1. Sukně do pasu – bohatě vám postačí dvě sukně, jedna elegantní pouzdrová do pasu a druhá ležérnější áčkového střihu.
 
 1. Bílé nebo černé sako – kvalitní sako se stane nesmrtelným kouskem, na který nedáte nedopustit.
 
 1. Džínová bunda – lehká jarní či letní bunda je základem, ta džínová se navíc velmi snadno kombinuje.
 
 1. Kvalitní punčocháče – zapomeňte na sbírku dvaceti punčocháčů, stačí jich mít pár kvalitních – dvoje černé a tělové silonky, jedny silnější punčocháče a alespoň jedny ponožkosilonky sneakersstyle, které vám usnadní nošení tenisek k sukni.
 
 1. Bílé tenisky – investujte do kvalitních bílých tenisek, které s vámi ujdou pár let.
 
Složení capsule wardrobe by se mělo měnit v závislosti na ročním období, je jasné, že v zimě bude obsahovat více teplých kousků než v létě. Nové kousky si pak pořizujte s rozmyslem a vždy si zkuste představit, jak daný kousek zapadne do vaší stávající capsule wardrobe a jak dlouho vám asi vydrží. Ať se vám vaše capsule wardrobe povede!