Věčně studené nohy? Víme, jak na ně vyzrát

1. 1. 00:00

Trápí vás často pocit studených nohou? V zimním období se to může zdát jako normální reakce organismu, nicméně příčinou nemusí být pouze prochladnutí. Co má na tyto potíže vliv a jak syndromu věčně studených nohou předcházet?Jaké jsou příčiny pocitu studených nohou?
Studené nohy má čas od času každý z nás, obzvláště v chladných měsících se s tímto problémem potýkáme častěji – přijdeme domů z venku prokřehlí a máme chuť si chodidla ponořit do lavoru s horkou vodou. 
 
Nezdravý životní styl i sedavé zaměstnání
Spousta lidí má však nohy jako kus ledu i ve vnitřních prostorách a nezávisle na počasí, příčiny přitom mohou být různé. Příčinou špatně se prokrvujících končetin, a tedy stažených cév, může být nezdravý životní styl (nezdravá strava, kouření, časté požívání alkoholu apod.), ale také sedavé zaměstnání, které zabraňuje cirkulaci krve. 
 
Stres
Spouštěčem studených nohou však leckdy bývá i stres. Pokud jste dlouhodobě v psychické nepohodě, přirozenou obrannou reakcí organismu je pumpování adrenalinu do krevního řečiště. Ten poté zapříčiňuje zúžení cév na periferii, protože se snaží ušetřit energii a připravit tělo na boj.
 
Abyste měli jistotu, že věčně studené nohy nejsou doprovodným příznakem vážnějšího onemocnění, poraďte se nejlépe s lékařem. Jak si mezitím můžete pomoci vy sami? Přinášíme vám několik tipů.
 
1. Buďte v teple
Snažte se udržet celkově v teple. Doma i v práci noste uzavřené pantofle a teplejší ponožky – perfektně vás zahřejí třeba naše huňaté ponožky SOFT SOCKS. Když vyrážíte ven, vždy si raději oblečte jednu vrstvu navíc. 
 
2. Hýbejte se
Pracujete celý den u počítače? Dávejte si pravidelné pauzy, během nichž se protáhnete nebo alespoň krátce projdete. Při sedavém zaměstnání je důležité se pravidelně hýbat a rozproudit krev nejen v nohou, ale po celém těle.
 
3. Choďte do sauny
O zdravotních benefitech saunování jste už určitě slyšeli. Při silném prohřátí organismu se z těla vylučují toxiny, prokrvují se orgány a zlepšuje se krevní oběh, což má údajně pozitivní vliv i na syndrom studených nohou. 
 
4. Konzumujte hřejivé potraviny a bylinky
Zkuste do svého jídelníčku zařadit potraviny, které vás přirozeně prohřejí, jako je třeba zázvor, česnek, z koření pak chilli, skořice, kurkuma či bazalka.