PO STOPÁCH KALHOTEK: 5 HISTORICKÝCH FAKTŮ, KTERÉ JSTE NEZNALI

17. 07. 15

Tanga, brazilky, francouzské kalhotky, boxerky, kalhotky klasického střihu, stahovací kalhotky, sportovní kalhotky, panty. V dnešní době si můžete vybírat z celé hromady střihů i materiálů. Ale nebylo tomu tak vždy. Věděli jste třeba, že...

 

1. ...první kalhotky nosily starověké Egypťanky?

Tedy nebyly to úplně kalhotky v pravém slova smyslu. Jednalo se vlastně o dvě krátké sukýnky nošené pod svrchním oděvem, které ale vznik kalhotek a spodního prádla všeobecně předznamenaly.

 

2. ...se kalhotkám v antickém Římě říkalo subligaculum?

Římanky tento typ spodního prádla nosily především při sportu a občas také i jako spodní prádlo pod tunikou. Tyto kalhotky si vytvořily z trojúhelníku látky. Cípy delší strany si uvázaly okolo pasu, poslední cíp si protáhly mezi nohama a pod uzlem cípů na břiše. Vznikla tak krátká zástěrka.

 

3. ...ve středověku ženy kalhotky vůbec nenosily?

V té době představovala spodní prádlo žen (i mužů) lněná košile dlouhá až po kotníky. Kromě toho, že chránila kůži před hrubými pichlavými látkami svrchního oblečení, sloužila i jako noční košile. Bohaté ženy vlastnily košilí (dokonce krásně vyšívaných) několik, obyčejná chudá žena měla košili jenom jednu.

 

4. ...kalhotky byly znovuobjeveny až v 19. století?

Asi od roku 1805 se v ženském šatníku začal objevovat nový druh oblečení. Byl to takzvaný "oděv na nohy" a šlo vlastně o široce střižené kalhoty, které sahaly ke kolenům nebo dokonce až kotníkům a připomínaly trochu harémové kalhoty. Po roce 1840 už dámy z lepší společnosti nosily tyto kalhotky běžně. Prosté ženy chodily i nadále "dole bez".

 

5. ...až do konce 19. století patřilo k dobrému vychování, aby si žena ušila a vyšila spodní prádlo sama?

Podle toho se totiž usuzovalo na to, jak je žena pilná a jak dobrá manželka a hospodyňka tedy bude.

Orosilo se vám čelo při představě, jak po večerech vyšíváte ozdobným stehem všechny své kalhotky? Dnes už naštěstí nic takového dělat nemusíte. Prostě si ty krásné kalhotky kupte a volný čas věnujte svým koníčkům.