KRAJKOVÉ SPODNÍ PRÁDLO A JAK O NĚJ PEČOVAT

15. 04. 15

Líbí se vám krajkové prádlo, ale obáváte se komplikované údržby? Moderní materiály toho snesou víc než tradiční ručně šitá krajka, a tak se složité péče obávat nemusíte.

Vzhledem k tomu, že jsou krajky v dnešní době vyráběny strojově a z moderních materiálů, nejsou tak drahé a ani choulostivé jako ručně šité krajky. Proto je můžete bez obav prát v pračce.

Základní péče

  • Světlé a tmavé krajky perte odděleně. Obzvlášť bílé krajky jsou náchylnější k zašednutí a praní spolu s tmavým prádlem by jim nesvědčilo.
  • Prádlo v kontrastních barvách po vyprání volně rozložte na ručník a nechte uschnout, aby rychle uschlo a mokré barvy spolu nebyly v kontaktu dlouho.
  • Používejte prací prostředky na jemné prádlo pro příslušné barvy nebo dětský šampon a prádlo perte v programu pro šetrné nebo ruční praní.
  • Při praní používejte speciální síťované sáčky pro kalhotky a kulatá pouzdra pro podprsenky, abyste se zamezili poškození prádla v bubnu pračky.
  • Krajkové spodní prádlo obsahuje elastan nebo lycru. Kalhotky proto žehlete při nižších teplotách.

Řiďte se materiálem

Spodní prádlo je vyráběno z různých vláken a každé má své specifické nároky na údržbu. Nejčastěji se ve složení krajek setkáte s následujícími materiály v různých kombinacích:

  • Polyamid (PAD) patří k nejoblíbenějším látkám výrobců prádla. Snadno se udržuje, není náchylný ke vzniku skvrn, je pevnější a odvádí pot od pokožky. Při praní prádla z polyamidu ho ale musíte důsledně rozdělovat podle barev a použít správný prací prostředek, protože velice ochotně šedne nebo žloutne. Prádlo s polyamidem perte do 30 °C.
  • Polyester (PES) se stal evergreenem mezi materiály pro výrobu krajkového spodního prádla. Pyšní se podobnými vlastnostmi jako polyamid, a proto je výrobci používají často společně. Prádlo s polyesterem perte na maximálně 30 °C.
  • Bavlna (CO, BA) představuje nejpoužívanější přírodní vlákno pro výrobu spodního prádla. Občas můžete narazit i na krajku z bavlny. Bavlněné látky se příjemně nosí, jsou měkké, vzdušné, hodně vydrží a hodí se i pro osoby s citlivou pokožkou. Krajkové prádlo z bavlny můžete prát až na 40 °C, ale žehlete jej raději při nižších teplotách
  • Viskóza (CV) připomíná svými vlastnostmi bavlnu. Jedná se však o umělý materiál, který je na rozdíl od bavlny splývavější, lesklejší a na omak hebčí. Prádlo s viskózovou krajkou perte na maximálně 40 °C a nežehlete jej.

Poradna Tags List

Dámské prádlo