JAK PRÁT BÍLÉ SPODNÍ PRÁDLO, ABY BYLO STÁLE HEZKY BÍLÉ?

24. 07. 20

Aby bílá bílou byla – slogan, který z televize známe snad všichni. Přesto pak stojíme u pračky s čerstvě vypraným bílým spodním prádlem a říkáme si, jak je možné, že zase začíná šednout. Co všechno můžeme udělat proto, aby bílé prádlo (a nejen to spodní) zářilo co nejdéle?

Praní bílého spodního prádla

Bílé spodní prádlo můžete prát samozřejmě v ruce, to je možná šetrnější, ale při větším objemu prádla také zdlouhavější. Prádlo jako kalhotky či trenky perte ideálně na 40 °Celsia, hodně zašlé či znečištěné bílé ponožky pak můžete prát klidně na 60 °Celsia. Nejlépe uděláte, když se budete řídit pokyny na visačce, zejména pak u specifického prádla, jako jsou noční košile nebo třeba korzety.

 

Jak prát bílé podprsenky

S bílými podprsenkami opatrně – postačí jim ruční praní, tedy teplota maximálně 30 °Celsia. Aby vám vydržely krásné co nejdéle a zachovaly si svůj tvar i barvu, uložte je před praním zapnuté do speciálního sáčku na praní. Pro delikátní krajkové kousky je pak prací vak nutností.

 

Tip: Přečtěte si více o tom, jak správně prát podprsenky.

 

Jaký používat prášek na bílé spodní prádlo?

Používejte prací prášek bílé prádlo, který obsahuje rozjasňovače a bělící látky. Pokud prádlo necháváte uschnout na přímém slunci, dejte pozor na běliče na chlorové bázi, prádlo by kvůli nim mohlo žloutnout. Aviváži se ideálně vyhněte – po ní má totiž bílé prádlo tendenci šednout či žloutnout, obzvláště pak jemnému elastickému materiálu u podprsenek aviváž vyloženě nesvědčí.

 

Aby bílé prádlo nešedlo

Dodržujete pečlivě všechna doporučení, a přesto vám bílé prádlo šedne? Příčinou může být vodní kámen usazený v pračce a s tím i související příliš tvrdá a železitá voda. Vodní kámen z pračky snadno odstraníte roztokem z octa, jehož účinek můžete posílit přidáním jedlé sody či citronu. Roztok pak nalijte do pračky a perte "na prázdno" na co nejvyšší teplotu. Ocet je velmi levným, účinným a ekologickým pomocníkem, který si v domácnosti poradí s mastnotou, vodním kamenem, plísní i špinavými okny.