JAK SE SPRÁVNĚ STARAT O PRSA NEJEN V TĚHOTENSTVÍ?

25. 09. 19

Prsa jsou symbolem ženskosti, a tak není divu, že je každá žena chce mít pevná a krásná. Přestože tvar prsou přirozeně nezměníme, jejich zdraví a pevnost můžeme ovlivnit správnou péčí. Co spadá do základní péče o prsa a jak se o ně starat během těhotenství?

1. Základní péče o prsa

 

Samovyšetření prsu a mamografie

Rakovina prsu patří v Čechách mezi nejčastější zhoubná nádorová onemocnění u žen. Karcinomu prsu se sice nedá zabránit ani předejít, avšak včasným odhalením je možné ho kompletně vyléčit. Základní péče o poprsí by tedy v první řadě měla zahrnovat pravidelné vyšetření prsu, protože zdravá prsa = krásná prsa. Zásluhou moderní medicíny se všem ženám nad 45 let nabízí možnost vyšetření prsu pomocí mamografického screeningu (mamografu), které plně hradí pojišťovna. To se však provádí každé 2 roky, což je doba, během níž se může v prsní tkáni udát spousta změn. Lékaři proto ženám doporučují využít mezičas k samovyšetření prsu a ideálně si z něj udělat každoměsíční rituál. A všem mladším ženám pod 45 let stejně tak, neboť právě samovyšetření je jediným způsobem, jak nádor včas odhalit.

 

Krémy a oleje

Na trhu najdete nespočet krémů, gelů či olejů, které slibují pevnější i větší poprsí. Rozhodně od těchto produktů nečekejte zázraky, ale ani je nezatracujte. Pamelu z vás sice neudělají, ale ňadra alespoň hydratují a dodají jim potřebnou elasticitu. Na pružnosti prsům dodají také rostlinné oleje, obzvláště pak olivový či sezamový olej, který pokožku chrání proti předčasnému stárnutí a hojně se využívá i v Ajurvédě. Hydrataci prsou klidně spojte s jemnou masáží – povzbudíte tím lymfatický systém a krevní oběh. A myslete na to, že cenné látky z olejů se do pokožky nejlépe vstřebají v kombinaci s vodou, ideální tak je použít jej ihned po sprše.

 

Pozor na opalování nahoře bez

Říká se, že 20 minut denně strávených opalováním je dostatečný čas k tomu, abychom načerpali vitamín D a dodali pokožce zdravou barvu. Pokožka na obličeji a dekoltu ovšem patří mezi nejcitlivější a za pravidelné vystavování slunečnímu záření vám rozhodně nepoděkuje. Ba naopak, velmi pravděpodobně se vám odmění předčasnými vráskami, jizvičkami či pigmentovými skvrnami, v nejhorším případě pak rakovinou kůže. Pokud se tedy chcete co nejdéle pyšnit pěkným dekoltem, vyhněte se opalování nahoře bez a hlavně, používejte kvalitní opalovací krémy s vysokým faktorem.

 

Nošení správné podprsenky

Nedílnou součástí základní péče o prsa je i nošení správné podprsenky, na což nedbá téměř 80 % žen. Špatně padnoucí podprsenka může způsobovat otlačeniny, kožní problémy, bolesti zad či záněty následkem znemožnění průtoku lymfy a odplavování toxinů. Výběr podprsenky začíná důkladným přeměřením a odhalením správné velikosti, s čímž vám pomůže článek Jak vyberete správnou velikost podprsenky?. Dále je pak nezbytné umět si podprsenku správně vyzkoušet. Schválně: Víte, jak si správně zkusit podprsenku?

 

2. Péče o prsa v těhotenství

Během těhotenství dochází v ženském těle k mnoha hormonálním i fyzickým změnám, zejména pak u poprsí, které je v tomto období mnohem citlivější a větší. Zlomový bod začíná zhruba v 6. měsíci, kdy by měl váš gynekolog zkontrolovat, zda nemáte vpáčené bradavky. Ty se mohou formovat do různého tvaru i velikosti, pro nástup laktace je však nezbytné, aby vystupovaly nad dvorec. Pokud se tak do 25. týdne těhotenství nestane, proberte s lékařem možnost použití tzv. formovače.

 

 Obzvláště citlivým bradavkám ulevíte malým množstvím 100% přírodního ovčího lanolínu, který je hezky zvláční a připraví na kojení. Velmi důležitou součástí těhotenské a poporodní péče o prsa je i nošení správné, a hlavně praktické podprsenky. Dobrou službu vám kromě klasické kojící podprsenky udělá i sportovní podprsenka, konkrétně třeba naše Easy Bra.

 

Více informací a tipů, kterou podprsenku v těhotenství zvolit, se dočtete v našem článku o podprsenkách a kojení.