JAK VZNIKALY DNEŠNÍ PUNČOCHY

06. 02. 17

Historie punčoch, jak je známe dnes, trvá přibližně sto let. Ještě dříve byly totiž punčochy výsostně praktickým kusem oblečení, které pouze sloužilo k udržení nohou v teple. A to jak mužů, tak i u žen. Tato funkce jim zůstala z velké části dosud. Když se ale punčochy staly čistě ženskou záležitostí, vystoupila do popředí i jejich estetická funkce. Ba dokonce převážila.

Od hedvábí k nylonu

Zimní punčochové kalhoty

Za dobu jejich existence punčochy několikrát změnily nejen materiál, ale i střih a své využití. V průběhu dvacátého století se dolní lem sukně posouval stále výš. To, co bylo dříve nemyslitelné - odhalený kotník nebo lýtko, bylo najednou docela normální. Nahé nohy ale ještě pořád v kurzu nebyly – i krátké sukně se nosily s punčochami. Proto po nich toužila každá dívka nebo žena. Punčochy se vyráběly z hedvábí nebo z rayonu, kterému se říkalo umělé hedvábí. Rozhodně nebyly levné a dostupné jako později nylonové punčochy.
 
Nylon se do výroby dostal v roce 1939 díky firmě DuPont a nylonové punčochy se okamžitě staly obrovským hitem. A brzy i nedostatkovým zbožím. Během druhé světové války se totiž nylon využíval zejména na vojenské účely - padáky, lana a podobně. Zájem o nylonové punčochy byl mezi ženami tak obrovský, že si odkázaly vystát obrovské fronty, jen aby se k nim dostali. Například v Pittsburghu čekalo na nylonové punčochy až 40 000 žen. Tomu se říká opravdová touha po nylonkách.
 

Punčochy a punčocháče

Dalším zlomem v punčochové historii byl vynález punčocháčů. Stál za ním Allen Gant Sr. a na trh se dostaly v roce 1959. Pokud jste se nyní podivili, že vždyť punčochy a punčocháče jsou jen dva různé výrazy pro jednu věc, mýlíte se. Punčocháče jsou totiž jen jeden kus oblečení. Nekončí na stehně jako punčochy, které proto musí být přichyceny podvazkovým pásem nebo elastickým páskem, ale sahají až po pás. Jejich výrobu podmínil a rozšířil další módní fenomén - minisukně. Když se totiž sukně zkrátila příliš, bylo vidět horní okraj punčoch, což mnoho žen považovalo za nevhodné. Punčocháče tento problém odstranily.
 
Punčochy a punčocháče jsou oblíbené dodnes. Dnes už se sice nikdo nepohoršujete, pokud chodíte s nahýma nohama, ale punčochy a punčocháče jsou stálou součástí elegantního nebo zimního šatníku. Díky novým materiálům, jako například lycra, se staly punčochy elastičtější a díky novým způsobům šití zmizel typický šev na zadní straně. Punčochy a punčocháče se dnes vyrábějí v různých tloušťkách, s různými vzory a v různých barvách.
 

Vyberte si ty, které vám vyhovují nejvíce 

Pokud máte pocit, že máte na své postavě co zlepšovat, vyzkoušejte Active Slimmer. Jejich speciální konstrukce prokazatelně pomáhá při hubnutí. Na formování postavy perfektně poslouží 3 Actions.
V případě, že chcete nosit punčochy i v zimě, neváhejte si pořídit Thermo Thights. Jsou odolné a opravdu zahřejí. A na léto a ostatní roční období poslouží Absolut Resist, na kterých se nepouštějí očka. A pokud byste zvolili raději něco nenápadného, Invisible Thights na vás téměř nebudou vidět.
 
Jak vidět, časy, kdy byly v obchodech jedny univerzální nylonové punčochy, jsou už dávno za námi. Dnes máte  na výběr punčochy pro každou příležitost. I to přispívá k jejich vysoké oblibě.
 
 
Přečtěte si také:
 
 
 
 
 
 

Poradna Tags List

Silonky