Vážení zákazníci, objednávky přijaté do 17. 12. 2020 budou doručeny do Štědrého dne, po tomto datu již budou vyřízeny a expedovány 6. 1. 2021 z důvodu konání inventury. Děkujeme za pochopení.

STAHOVACÍ PRÁDLO V PRŮBĚHU STALETÍ

31. 08. 15

Snaha o zvýraznění ženské siluety je tak stará jako lidstvo samo. Jak se měnilo stahovací prádlo během staletí a kdo ho nosil? Přečtěte si.

 

I starověké ženy se chtěly líbit Stahovací prádlo ve starém řecku

Už v antickém Řecku ženy zdůrazňovaly svůj pas a ta, která ho měla nejštíhlejší, byla považována za nejkrásnější. Pomáhaly si kruhem, který si obepínaly těsně kolem pasu, aby docílily postavy ve tvaru přesýpacích hodin. Vosí pas totiž zdůrazní boky a hrudník, a tím signalizuje plodnost ženy. Raný středověk podobné praktiky neznal a stahování postavy se znovu objevilo až v renesanci.

 

Plochý nebo vyvinutý hrudník?

Korzet v tom slova smyslu, v jakém ho chápeme dnes, vznikl v Itálii a poprvé ho povinně zavedla na francouzském dvoře královna Kateřina Medicejská. Dámy u dvora si musely povinně šněrovat pas, aby byly co nejútlejší. Zhruba od roku 1530 stály ženy v korzetech modely malířům a v hrobu vévodské hraběnky Eleonory z Toleda se dokonce našel nejstarší, do dnešní doby dochovaný korzet z roku 1562. Na španělském dvoře se kolem roku 1600 šněrovali do korzetu tak, aby byl hrudník co neplošší a silueta měla kónický tvar. Poté už se až do konce slávy korzetů šněrovalo pouze za účelem, co nejvíc pás stáhnout.

 

Dámský korsetOd rákosu k oceli

V počátcích korzetové módy byly korzety vyráběny z látky vyztužené velrybími kosticemi nebo rákosem a celý korzet se pevně utahoval vzadu. Úkolem služebnictva bylo každé ráno panstvo do korzetů pečlivě zašněrovat (ano, korzety nosili po jisté období v dějinách i muži). Vepředu si šněrovaly korzety méně majetné ženy, které si vlastní komornou nemohly dovolit. Viktoriánská móda přišla s korzety zpevněnými ocelovými pruty. Pod ty si jejich nositelky oblékaly tenké košilky z bavlny či hedvábí, protože ocel při styku s potem zrezla. Korzety přestaly ženy nosit po 1. světové válce, kdy je vyměnily za podprsenku a podvazkový pás.

 

Nosí se korzety i dnes?

V současné době se korzety rozhodně netěší masové popularitě. Opravdové korzety si ženy nechávají šít na zakázku a jedná se o modely za tisíce korun. Pokud chce moderní žena zvýraznit nebo zeštíhlit svou siluetu, sáhne spíše po stahovacím prádle, než aby se nechala omezovat poměrně nepohodlným korzetem. Stahovací kalhotky, košilka či punčocháče totiž plní podobnou funkci jako korzet - stáhnou a vytvarují problematické partie a zdůrazní pěkné křivky postavy.

Zdroj obrázků: wikipedia.org

 

Přečtěte si také: